• Menu

  Fotowoltaika dla domu – czy to ma sens?

  Zarówno w mediach branżowych, jak i w powszechnej świadomości coraz popularniejsze stają się rozwiązania pro-ekologiczne, pozwalające na produkowanie czystej energii. Wśród nich jedną z najszybciej rozwijających się branż jest fotowoltaika.

  Wiele osób wciąż jednak zastanawia się, czy domowa instalacja paneli fotowoltaicznych ma sens, zarówno od strony finansowej, jak i ekologicznej. Przyjrzyjmy się zatem bliżej sensowności takiej inwestycji.

  Fotowoltaika dla domu

  Fotowoltaika dla domu – zalety

  Decyzja o inwestycji w przydomową instalację fotowoltaiczną, mimo iż wymaga sporych nakładów finansowych, niesie za sobą wymierne korzyści, wśród nich warto wymienić, chociażby:

  • produkcję darmowej energii elektrycznej, którą można wykorzystać na bieżąco potrzeby, lub przekazać firmie energetycznej, a następnie odebrać, kiedy będzie potrzebna,
  • niezależność energetyczną, pozwalającą przez lata nie przejmować się rosnącymi cenami energii,
  • podniesienie wartości domu,
  • produkcja czystej ekologicznej energii, która nie emituje zanieczyszczeń, jest zrównoważona (szczególnie istotne dla osób wrażliwych na dobrostan naszej planety),
  • bezgłośna, bezawaryjna praca przez długie lata, wymagająca bardzo ograniczonej konserwacji,
  • możliwość instalacji niemal w każdym miejscu, nawet daleko od budynków (w odróżnieniu od instalacji solarnych odległość nie jest problemem).

  Dodatkowo, co warto podkreślić, w ciągu ostatnich kilku lat polityka Państwa zmieniła się na bardziej przychylną odnawianym źródłom energii, co przekłada się m.in. na możliwość odliczenia całości kosztów związanych z inwestycją od podatku dochodowego czy ułatwionego oddawania nadwyżek energii do sieci energetycznej.

  Ile to kosztuje?

  Wielu sprzedawców wylicza cenę kompletnej instalacji na podstawie wielkości budynku. Słyszymy na przykład „na dom o powierzchni 150 m2 instalacja wyniesie x zł”. Takie myślenie jest niestety błędne i bardzo często świadczy o niezrozumieniu tematu. W rzeczywistości ani wielkość domu, ani nawet liczba domowników nie powinny mieć wpływu na wielkość instalacji. Jedyny czynnik, który powinno się brać pod uwagę to zużycie energii elektrycznej przez nasze gospodarstwo domowe i związane z tym rachunki. Najłatwiej jest dobrać jej moc, jeśli od jakiegoś czasu mieszkamy już w tym budynku i znamy nasze zużycie. Warto wtedy tak zwymiarować instalację, by produkowała zbliżone ilości energii.

  Nie ma sensu produkować więcej, niż jesteśmy w stanie po odebraniu zużyć, gdyż polskie ustawodawstwo nie przewiduje możliwości odsprzedaży prądu przez osobę indywidualną – można tylko oddawać nadwyżki do sieci energetycznej i je odbierać, kiedy najbardziej są potrzebne. Średnio zakłada się, że panel o mocy 1 kW rocznie produkuje około 1000 kW (+-5%) energii, a statystyczny koszt jego instalacji wynosi 5 tysięcy złotych. Zakładając najlepsze warunki, taka instalacja powinna się zwrócić w minimum 8 lat. Na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, zarówno na dachu, jak i wolnostojących nie trzeba specjalnych zezwoleń (do 40 kW). Wymagane jest jednak wykonanie takiej instalacji przez uprawnioną ekipę, aby móc legalnie podłączyć się do sieci energetycznej jako tzw. prosument.

  Wpływ na środowisko i podsumowanie

  Fotowoltaika dla domu to jeden z najłatwiejszych do zastosowania sposobów, w jaki każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego, a także poprawy jakości powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy. W Polsce, w której około 80% energii elektrycznej pochodzi z elektrowni węglowych, każde tego typu działanie powinno być bardzo promowane. Produkowanie ekologicznej energii ze słońca nie tylko już dzisiaj pomaga zmniejszyć nasz ślad węglowy, ale również pozwala pozostawić naszą planetę, chociaż w nieco lepszym stanie dla naszych potomków.

  Instalacja fotowoltaiczna może być opłacalna, warto jednak mądrze obliczyć jej moc, nie sugerując się niczym innym, niż naszym zużyciem energii. Dobrej jakości panele słoneczne przez 25 – 30 mogą nam służyć, produkując czystą energię, jak i uniezależniając od skoków cen energii w przyszłości.

  Autor: Aron Stachecki 

  2 odpowiedzi na “Fotowoltaika dla domu – czy to ma sens?”

  1. Mateusz Macias pisze:

   Nic dodać, nic ująć. Fotowoltaika to technologia przyszłości, która jest opłacalna już dziś.

  2. maria pisze:

   Tyle że w Polsce klimat nie nadaje się do takich fotowoltaik

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane