• Menu

  Farba do płytek ceramicznych, czyli sprytny sposób na odnowienie pomieszczenia

  Remontując mieszkanie, bardzo często odwlekamy odnowienie łazienki i kuchni ze względu na problematyczne płytki ceramiczne. Konieczność skuwania kafelków, by położyć nowe, nie jest miłą perspektywą. Jeśli jednak zależy nam na odświeżeniu pomieszczenia wyłożonego płytkami ceramicznymi, powinniśmy rozważyć zastosowanie specjalnej farby.

  Farba do płytekFarba do płytek ceramicznych – jak wybrać odpowiednią?

  Odświeżanie kuchni czy łazienki poprzez malowanie płytek to szybki i prosty sposób na zmianę wyglądu pomieszczenia. Sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy nie ma potrzeby przeprowadzania gruntownego remontu, na przykład wymiany instalacji. Aby efekt był zadowalający, musimy odpowiednio przygotować podłoże oraz wybrać preparat dedykowany do tego rodzaju zastosowania.

  Wielu producentów ma w swojej ofercie farby do płytek ceramicznych. Podczas wizyty w sklepie budowlanym musimy upewnić się, czy wybrana emulsja nadaje się do malowania takiego podłoża. Informację na ten temat znajdziemy na opakowaniu. Farba do płytek ceramicznych charakteryzuje się większą przyczepnością, dzięki czemu dobrze trzyma się dość gładkich, śliskich, mało porowatych powierzchni.

  Przygotowanie płytek ceramicznych do malowania

  Oprócz wybrania odpowiedniej farby, musimy też zadbać o przygotowanie podłoża. Jest to proces dość czasochłonny, ponieważ wymaga dokładnego umycia i wyczyszczenia płytek – z kurzu, kamienia, tłustych plam. Wszelkie zabrudzenia zmniejszyłyby przyczepność farby, powodując jej odpryskiwanie i odwarstwianie. Po umyciu należy pozostawić remontowaną powierzchnię do całkowitego wyschnięcia. Może okazać się, że konieczne będzie także gruntowanie podłoża. Zależy to od tego, jaką farbę do płytek wybraliśmy. Jeśli emulsja wymaga uprzedniego zagruntowania kafelków, musimy dobrać odpowiedni preparat podkładowy.

  Farba do płytek

  Malowanie płytek – zabieramy się do dzieła!

  Przed przystąpieniem do malowania warto zabezpieczyć przed zachlapaniem wszelkie urządzenia i meble znajdujące się w pomieszczeniu. Miejsca styku ściany i płytek lub sufitu i płytek należy okleić taśmą malarską. Płytki ceramiczne można malować za pomocą wałka malarskiego lub pędzla – w przypadku dużej powierzchni lepiej sprawdzi się wałek, mniejsze fragmenty można pomalować pędzlem. Do nanoszenia farby na fugi przydatny będzie natomiast mały pędzelek. Po naniesieniu pierwszej warstwy zostawiamy kafelki do wyschnięcia na czas określony przez producenta, a następnie malujemy po raz drugi. Istotne jest pozostawienie pomalowanych płytek do całkowitego wyschnięcia po skończonej pracy. Dopiero wtedy powłoka staje się odporna na mycie i ścieranie.

  Czy warto malować płytki ceramiczne?

  Malowanie płytek ceramicznych to sprytny sposób zastępujący niewielki remont. Dzięki temu zabiegowi możemy uniknąć skuwania płytek, które jest nie tylko kosztowne, ale i problematyczne, czasochłonne i pracochłonne. Niestety, jeśli zachodzi konieczność przeprowadzenia modernizacji instalacji, będziemy zmuszeni do gruntownego remontu.

  Planując malowanie płytek ceramicznych, musimy wybrać farbę dedykowaną do takiego zastosowania oraz ewentualnie grunt, a także dokładnie oczyścić podłoże. Warto zdecydować się na ten sposób odświeżania pomieszczenia, jeśli zależy nam na tanim, stosunkowo szybkim i prostym remoncie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *