logo
logo
logo
logo

EMAS do poprawki
Opublikowano: 29 listopada 2016

ue

Fot. GDOŚ

Komisja Europejska pracuje nad zmianami w rozporządzeniu EMAS, dostosowującymi dokument m.in. do nowej normy ISO 14001:2015.

EMAS (ang. Eco Management and Audit Scheme) to unijny instrument ochrony środowiska, funkcjonujący w oparciu o Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie. Daje wytyczne, dzięki którym organizacje porządkują obowiązki w zakresie ochrony środowiska, optymalizują ponoszone koszty i efektywnie zarządzają energią i zasobami.

Zaproponowane zmiany oraz procedury ich wdrożenia są przedmiotem dyskusji, które odbywają się podczas spotkań Forum EMAS. Biorą w nich udział przedstawiciele krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej. Spotkanie odbywa się w dniach 26–27 października br. w Tallinie. Polskę reprezentuje Maciej Krzyczkowski, radca generalnego dyrektora w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Dyskutowane zmiany do rozporządzenia (WE) 1221/2009 EMAS mają istotne znaczenie, ponieważ dotyczyć będą załączników zawierających zasadnicze wymagania systemów zarządzania środowiskowego funkcjonujących w organizacjach zarejestrowanych w EMAS. Jest adresowany do wszystkich rodzajów organizacji zainteresowanych wdrażaniem kompleksowych rozwiązań w obszarze ochrony środowiska, zarówno przedstawicieli firm, jak i instytucji niekomercyjnych.

Załącznik I zawiera zakres wstępnego przeglądu środowiskowego, załącznik II – wymogi dotyczące systemu zarządzania środowiskowego oraz dodatkowe zagadnienia, które organizacje wdrażające EMAS mają uwzględnić. Załącznik III zawiera wymagania dotyczące wewnętrznych audytów środowiskowych.  Zmiany w załącznikach w szczególności wynikają z konieczności dostosowania wymagań EMAS do nowej normy ISO 14001:2015.

Konsultacje społeczne prowadzone przez Komisje Europejską potrwają do 16 listopada. Wszystkie strony zainteresowane mają możliwość zapoznania się z propozycjami zmian w załącznikach oraz przesłania bezpośrednio do Komisji Europejskiej swoich uwag.

Wszystkie niezbędne informacje o konsultacjach oraz projekty załączników znajdują się na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Źródło: GDOŚ

Tagi: , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

tajemnica adwokacka

Klienci mają prawo oczekiwać, że adwokat nie...

Nałożony na adwokata obowiązek poinformowania pozostałych zaangażowany...
Chów klatkowy

Chów klatkowy nie podoba się Unii Europejskie...

Komisja Europejska uważa chów klatkowy za relikt przeszłości. Z tego p...
Mazury

Mazury – jeden z regionów najbardziej odporny...

Mazury okazały się jednym z tych regionów, który najlepiej oparł się k...