• Menu

  Elektrociepłownia Gorzów – rzetelna i wiarygodna

  gorzow_goracy_rozruchPo raz drugi w swojej historii Elektrociepłownia Gorzów otrzymała certyfikat Lubuskiego Lidera Biznesu 2016 w kategorii duże przedsiębiorstwo. – Doświadczeni, wykwalifikowani i zaangażowani pracownicy to podstawa naszych sukcesów – mówi Mirosław Rawa, dyrektor Elektrociepłowni Gorzów, zatrudniającej 312 osób.

   Zakład od przeszło 65 lat produkuje ciepło oraz energię elektryczną w skojarzeniu i dysponuje nowoczesnym systemem ciepłowniczym, który zaspokaja ponad połowę miejskiego zapotrzebowania na ciepło. Jest pierwszą w kraju elektrociepłownią, która wybudowała ekologiczny blok parowo-gazowy z turbiną gazową i obiegiem parowym połączonymi w jeden system do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Zastąpił on w 1999 r. najstarszą część elektrociepłowni, wybudowaną jeszcze w latach 50. Dzięki temu nasza elektrociepłownia znalazła się w gronie najnowocześniejszych obiektów energetycznych w Polsce podkreśla Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Wyłączenie z eksploatacji uciążliwych dla środowiska starych kotłów węglowych przyniosło zmniejszenie emisji pyłów i gazów o 99,6 procent!

  Troska o mieszkańców i środowisko

  slawomir_zawada_r3c2336_ret

  Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE GiEK SA: Budowa nowoczesnego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów jest jedną z kluczowych inwestycji Grupy Kapitałowej PGE, której celem jest m.in. dostosowanie aktywów wytwórczych grupy do regulacji środowiskowych

  Elektrociepłownia jest jednym z największych przedsiębiorstw energetycznych w regionie. Położony nad Wartą, w otoczeniu lasów, parków krajobrazowych i rezerwatów 125-tysięczny Gorzów, wymaga energetyki przyjaznej środowisku, korzystającej z najnowszych dostępnych technologii. Stary system grzewczy w kamienicach, zlokalizowanych w centrum miasta, od lat spędza sen z powiek władzom Gorzowa. W wymianę starych pieców, które szczególnie w sezonie grzewczym potrafią uprzykrzyć życie mieszkańcom śródmieścia, zaangażowana jest także elektrociepłownia.

  – Wspólnie z władzami miasta realizujemy tzw. projekt CENTRUM, którego celem jest redukcja zanieczyszczeń powietrza w dzielnicy Śródmieście – mówi Mirosław Rawa. Projekt dofinansowywany jest przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w ramach projektu KAWKA. – Likwidacja wysokoemisyjnych systemów zaopatrzenia w energię cieplną obniży roczną emisję pyłów o 330 t, dwutlenku siarki o 401 t, tlenków azotu o 58 t i dwutlenku węgla o 17 344 t – wymienia dyrektor elektrociepłowni i dodaje, że projekt ten ma ogromne znaczenie dla 8 tys. mieszkańców śródmieścia. Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań  w ogrzewaniu mieszkań podniesie komfort życia w tej dzielnicy.

  Wkrótce kolejny blok gazowo-parowy

  W Elektrociepłowni Gorzów realizowany jest jeszcze jeden ważny projekt. Budowa nowoczesnego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów to jedna z kluczowych inwestycji Grupy Kapitałowej PGE, której celem jest m.in. dostosowanie aktywów wytwórczych grupy do regulacji środowiskowych. Projekty ograniczające emisję pyłów, dwutlenku siarki, tlenków azotu i dwutlenku węgla, prowadzone są obecnie we wszystkich elektrowniach i elektrociepłowniach należących do PGE GiEK. Dzięki realizacji tych inwestycji wszystkie jednostki wytwórcze działające w ramach Grupy PGE z zapasem będą wypełniały wyznaczone dla nich limity emisyjne. W ostatnich latach elektrownie i elektrociepłownie Grupy ograniczyły już emisję tlenków siarki o 87 proc., tlenków azotu o 50 proc. i emisje pyłów o 98 proc. podkreśla Sławomir Zawada.

  Takie działania i realizacja zadań inwestycyjnych przez PGE GiEK, w tym budowa bloku w gorzowskiej elektrociepłowni, są bardzo pozytywnym przykładem proekologicznego ukierunkowania segmentu energetyki konwencjonalnej PGE. A sam blok będzie charakteryzować wysoka sprawność wytwarzania energii, niezawodność eksploatacyjna, brak odpadów paleniskowych i mały stopień oddziaływania na środowisko. Dzięki niemu jeszcze bardziej zmniejszy się emisja dwutlenku siarki i tlenków azotu. Oddanie do eksploatacji nowoczesnej jednostki planowane jest w IV kwartale bieżącego roku. Zrealizowane inwestycje spowodują, że Gorzów Wielkopolski zyska nowe, niezawodne i ekologiczne źródło energii.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *