• Menu

  Druk 3D części z proszków metalicznych

  Renishaw jest firmą z ponad 40-letnim doświadczeniem w dziedzinie metrologii, pomiarów przemieszczeń, spektroskopii i wytwarzania przyrostowego. Jej domeną jest opracowywanie innowacyjnych produktów, które znacząco poprawiają jakość eksploatacyjną urządzeń – podnoszą ich produktywność i jakość finalnego produktu

  Czym jest wytwarzanie przyrostowe?

  Stapianie laserowe jest jednym z określeń techniki wytwarzania przyrostowego (nazywanej również drukiem 3D), w której do konsolidacji proszków metalicznych do postaci półwyrobów lub gotowych części o wysokiej gęstości (na poziomie 99,7 proc.) stosuje się wiązkę laserową. Proces wytwarzania przyrostowego umożliwia produkcję trójwymiarowych produktów z wykorzystaniem dwuwymiarowych przekrojów modelu komputerowego (CAD).

  Zalety technologii wytwarzania przyrostowego

  W porównaniu z tradycyjnymi technologiami stapianie laserowe pozwala na znaczące zmniejszenie strat materiałowych, skrócenie czasu trwania procesu produkcyjnego oraz wyeliminowanie konieczności stosowania dodatkowych narzędzi. Możliwość szybkiego prototypowania lub wytwarzania elementów o skomplikowanych kształtach, których wyprodukowanie klasycznymi metodami ubytkowymi i odlewniczymi jest niemożliwe bądź zbyt kosztowne, to kolejna zaleta systemów laserowego wytwarzania przyrostowego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że stapianie laserowe nadaje się do produkcji wyrobów o strukturze kratownicowej i posiadających kanały wewnętrzne.

  Zastosowanie systemów druku 3D

  Technologia stapiania laserowego proszków metalicznych ma zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, zwłaszcza w wytwarzaniu części na potrzeby branży narzędziowej (formy wtryskowe oraz wkładki
  z konformalnymi układami chłodzącymi), motoryzacyjnej i lotniczej, a także w produkcji dóbr konsumpcyjnych i wyrobów medycznych. Części są budowane z metalowych proszków, które stapia się laserowo w kontrolowanej, obojętnej atmosferze argonu podczas nakładania kolejnych warstw o grubości od 20 do 100 μm.

  Systemy Renishaw są wyposażone we włóknowe lasery iterbowe o mocy w zakresie od 200 do 500 W oraz w komorę próżniową; zużywają niewielkie ilości gazu obojętnego (do 50 l/h). Zostały zaprojektowane w sposób zapewniający łatwość obsługi – zastosowano w nich m.in. dotykowy panel i przejrzyste menu operatora. W przypadku systemów Renishaw AM250 i AM400 przestrzeń robocza ma wymiary 250 × 250 × 300 mm (dla systemu RenAM 500M Z = 350 mm), prędkość skanowania wynosi 2000 mm/s, natomiast wielkość plamki lasera – 70 μm/75 μm (RenAM 500M). Technologia stapiania laserowego umożliwia użycie wielu typów proszków metalicznych, takich jak: stal nierdzewna 316L, stop aluminium AlSi10Mg, stop tytanu Ti-6Al-4V, stop kobaltowo-chromowy CoCr, stop niklu Inconel 625/718 oraz stal narzędziowa typu maraging.

  Wytwarzanie wkładek z układem wewnętrznych kanałów chłodzących

  Laserowe wytwarzanie części z proszków metalicznych staje się coraz bardziej pożądaną technologią wspierającą optymalizację procesu wtrysku materiałów polimerowych przez zastosowanie specjalnie zaprojektowanych wkładek do form wtryskowych. Wspomniane wkładki, wyposażone w indywidualnie zaprojektowane układy kanałów konformalnych, pozwalają na redukcję czasu cyklu wtrysku nawet o 70 proc. dzięki zwiększeniu efektywności chłodzenia i w efekcie – na zmniejszenie kosztów produkcji. Wykorzystanie technologii wytwarzania przyrostowego umożliwia produkcję wkładek o bardzo skomplikowanych kształtach z uwzględnieniem przebiegu kanałów konformalnych w bliskiej odległości od miejsc chłodzonych. Klasycznie stosowane ubytkowe metody wytwarzania wkładek do form wtryskowych mają poważne ograniczenia ze względu na lokalizację kanałów chłodzących oraz zmianę ich kierunku i przekroju. Wytwarzanie przyrostowe stało się alternatywą znoszącą ograniczenia klasycznych metod produkcji.

  www.renishaw.com.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *