• Menu

  Prezydent Olsztyna: Droga do sukcesów jest długa i trudna

  Nie ma inwestycji nieważnych, bo każda rozwiązuje jakiś realny problem dotykający mieszkańców. Pokazuje to chociażby Olsztyński Budżet Obywatelski – mówi prezydent Olsztyna, dr Piotr Grzymowicz

  Panie prezydencie, trudno o bardziej prestiżowy tytuł niż „Lider Samorządu 2016”, a w tym roku przypadł on właśnie panu. Otrzymanie takiego lauru nie jest łatwe, zatem co się wydarzyło, że został pan uznany najlepszym prezydentem w kraju?

  Patrząc z mojej pozycji – właściwie niewiele. Pracuję i staram się wszystko robić najlepiej jak umiem. Można powiedzieć – proza prezydenckiego życia. Natomiast w samym Olsztynie wydarzyło się sporo. Obejmując urząd prezydenta Olsztyna wiedziałem, że z różnych przyczyn rozwój miasta był spowolniony. Jednocześnie miałem świadomość, że otwiera się wyjątkowa możliwość skorzystania z bardzo dużych środków unijnych na gruntowną modernizację Olsztyna. Było jasne, że wszystko rozegra się w tym dziesięcioleciu, więc albo wsiądziemy do tego „złotego pociągu”, albo odjedzie on bez nas. Jak widać zdążyliśmy i cały czas staramy się wykorzystać szanse, jakie zostały nam dane. Inwestujemy, modernizujemy, budujemy, aczkolwiek staramy się to czynić jak najbardziej racjonalnie,  z korzyściami dla mieszkańców i bez nieprzewidywalnych kosztów dla gminy.

  Jakie inwestycje były najważniejsze?

  Nie ma inwestycji nieważnych, bo każda rozwiązuje jakiś realny problem dotykający mieszkańców. Pokazuje to chociażby Olsztyński Budżet Obywatelski, kiedy to mieszkańcy wskazują, jaka inwestycja lub inne zadanie powinny być ich zdaniem zrealizowane. Jednak z pewnością dwie inwestycje zdecydowanie zdominowały obraz dzisiejszego Olsztyna. To spektakularny powrót – po 50 latach nieobecności – tramwajów, które znowu cieszą i służą mieszkańcom naszego miasta. Powrót takiej komunikacji na ulice Olsztyna diametralnie zmienił ich wygląd, przydając im – mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu – bardziej wielkomiejskiego charakteru. Drugą bardzo ważną inwestycją był nasz swoisty „powrót nad jeziora”, a w szczególności zagospodarowanie brzegów jeziora Ukiel i utworzenie tam Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel”. Otrzymałem wiele sygnałów i opinii, że to chyba najpiękniejszy kompleks tego typu w Polsce i nie spotkałem osoby, która by się nim nie zachwyciła. Olsztyn doczekał się wymarzonego, pięknego kompleksu rekreacyjno-sportowego, którego klasę potwierdzają także liczne nagrody.

  To rzeczywiście bardzo znane olsztyńskie inwestycje, a inne, te mniej spektakularne?

  Z pewnością trzeba do nich zaliczyć kilometry ważnych, często budowanych od podstaw ulic, Wodne Centrum Sportowo-Rekreacyjne „Aquasfera”, nowoczesny Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, zrewitalizowane place i parki miejskie, zmodernizowane obiekty kultury. To także spektakularne wydarzenia sportowe, takie jak Puchar Świata w Siatkówce Plażowej i muzyczny Olsztyn Green Festival. Jedno z moich wcześniejszych haseł wyborczych brzmiało „Olsztyn przyspiesza” i rzeczywiście w powszechnej opinii Olsztyn przyspieszył. Inwestycje modernizujące miasto można liczyć w dziesiątkach i dotyczą one wszystkich obszarów funkcjonowania – na oświacie i kulturze zaczynając i na drogownictwie oraz ochronie środowiska kończąc. Nie chcę się chwalić, ale naprawdę mamy piękne i nowoczesne miasto.

  Jakie wyzwania rozwojowe stoją przed Olsztynem? Inteligentne miasto?

  Od wdrażania idei „inteligentnego miasta” nie ma odwrotu. To wymóg naszych czasów
  i efekt rozwoju cywilizacyjnego. Z tych względów staramy się wprowadzać inteligentne, przyjazne rozwiązania w każdym obszarze funkcjonowania Olsztyna. Dotyczą one zarówno tak dużych obszarów jak komunikacja i związany z nią ITS, jak również tak specyficznych jak chociażby aplikacja cmentarna pozwalająca łatwo zlokalizować i zobaczyć interesujący nas grób na olsztyńskich cmentarzach. Osobną grupę stanowią aplikacje pozwalające na cyfrową komunikację z urzędem i załatwienie spraw podatkowych czy innych urzędowych bez wychodzenia z domu. Nasze aplikacje edeklaracje.olsztyn.eu oraz epo.olsztyn.eu zostały bardzo dobrze ocenione i otrzymały nagrodę „Skrzydła IT w Administracji 2016”. Dużą popularnością cieszy się też aplikacja „Bezpieczny Olsztyn” informująca o wszelkich zagrożeniach i utrudnieniach, również pogodowych. W roku 2016 strona odnotowała ponad milion dwieście tysięcy odwiedzin. Z kolei dla potencjalnych inwestorów mamy System Informacji Przestrzennej, a dla turystów – portal i aplikację mobilną www.visit.olsztyn.eu.

  Rozmawiał Piotr Nowacki

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *