• Menu

  Droga rejestracja

  zbiorowe prawa pacjentów

  Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że jedna z placówek medycznych w Wielkopolsce narusza zbiorowe prawa pacjentów. Wcześniej takie zarzuty postawił jej Rzecznik Praw Pacjenta.

  Skąd tak poważne oskarżenie? Okazało się, że dzwoniąc na infolinię zaczynającą się od numeru 0-700, pacjent musiał płacić za minutę połączenia 4,92 zł. Tak wysokie stawki, chorzy płacili, żeby zarejestrować się na świadczenia, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia!

  Rzecznik Praw Pacjenta uznał takie praktyki za naruszające zbiorowe prawa pacjentów. Podczas prowadzonego postępowania wyjaśniającego, placówka medyczna obniżyła stawkę za rejestrację telefoniczną do 2,58 zł za minutę połączenia.

  Co najbardziej oburzające, rejestracja na wizyty komercyjne była prowadzona według standardowych stawek, pobieranych przez operatorów telekomunikacyjnych.

  Taka praktyka, zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta mogła być szczególnie uciążliwa dla starszych pacjentów i osób w trudnej sytuacji finansowej.

  W tej sytuacji Naczelny Sąd Administracyjny, potwierdził za Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie, że praktyki stosowane przez wielkopolski zakład leczniczy naruszają zasadę równego dostępu obywateli – niezależnie od sytuacji materialnej – do świadczeń zdrowotnych finansowanych z środków publicznych. Zasadę tę gwarantuje art. 68 ust. 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Wyrok wydany przez NSA jest ostateczny i nie przysługuje od niego odwołanie.

  Jest lepiej, ale do ideału wciąż daleko

  Opisany przypadek, to jeden z wielu, z jakimi spotykają się polscy pacjenci. W 2016 roku do biura RPP wpłynęło 69 tys. różnego rodzaju skarg od chorych. To o 9 proc. mniej, niż w 2015 roku. Ale opieka nad chorymi w Polsce dalej pozostawia wiele do życzenia.

  Tylko w ubiegłym roku RPP 73 razy zajmował się ochroną zbiorowych praw pacjentów. Wśród 1,4 tys. prowadzonych przez biuro RPP postępowań wyjaśniających, stwierdzono 552 naruszenia praw pacjenta. Najczęściej chodzi o naruszenie praw do świadczeń zdrowotnych oraz dostępu do dokumentacji medycznej.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *