• Menu

  Prowadzisz mikroprzedsiębiorstwo? Dowiedz się więcej o JPK

  Co to jest Jednolity Plik KontrolnyJesteś mikroprzedsiębiorcą? Zobacz, jakie zmiany obowiązują cię od stycznia 2018 roku.

  Sprawdź, czym dokładnie jest Jednolity Plik Kontrolny (JPK) i kogo dotyczy obowiązek jego składania.

  Przeczytaj wskazówki, kiedy i jak należy składać JPK_VAT. Dowiedz się, jak nie popełnić błędu i uniknąć ewentualnych sankcji karno-skarbowych.

  Co to jest Jednolity Plik Kontrolny (JPK)?

  Jednolity Plik Kontrolny jest to informacja na temat przeprowadzonych operacji przez przedsiębiorcę w konkretnym czasie. Dane są przesyłane wyłącznie w formie elektronicznej i pobierane z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK jest pobierany w określonym układzie i formacie (schemat xml). Przedsiębiorca jest zobowiązany do przesłania go najpóźniej do 25. dnia miesiąca za poprzedni okres, czyli miesiąc poprzedzający.

  Kto jest zobowiązany do złożenia JPK?

  Od 1 stycznia 2018 roku wszyscy podatnicy VAT są zobowiązani do wysyłania JPK_VAT, czyli ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, co oznacza, że od początku 2018 roku obowiązek ten dotyczy również mikroprzedsiębiorców. Wcześniej przekazywanie JPK_VAT objęło już małe i średnie przedsiębiorstwa (od 1 stycznia 2017 roku) oraz duże firmy (od 1 lipca 2016 roku).

  Przy okazji warto przypomnieć kryteria określające wielkość prowadzonego przedsiębiorstwa. Jesteś:

  • Mikroprzedsiębiorcą – jeśli zatrudniasz mniej niż 10 pracowników, a obrót netto lub suma aktywów bilansu nie przekracza 2 milionów EURO.
  • Małym przedsiębiorcą – jeśli zatrudniasz mniej niż 50 pracowników, a obrót netto lub suma aktywów bilansu nie przekracza 10 milionów EURO.
  • Średnim przedsiębiorcą – jeśli zatrudniasz mniej niż 250 pracowników, a obrót netto nie przekracza 50 milionów EURO lub suma aktywów bilansu nie przekracza 43 milionów EURO.
  • Dużym przedsiębiorcą – jeśli zatrudniasz więcej niż 250 pracowników, a obrót netto przekracza 50 milionów EURO oraz suma aktywów bilansu przekracza 43 milionów EURO.

  Kiedy należy składać JPK_VAT?

  Od 1 stycznia 2018 roku każdy podatnik VAT, w tym również mikroprzedsiębiorca, jest zobowiązany do przesłania informacji na temat prowadzonej ewidencji w formie JPK_VAT. Co istotne, obowiązek złożenia informacji odbywa się bez wezwania ze strony organu podatkowego zawsze do 25. dnia po zakończeniu miesiąca, czyli np. do 25 lutego należy przekazać informację za styczeń, a do 25 marca za luty, itd.

  Jeśli złożysz JPK już teraz, możesz otrzymać szybszy zwrot VAT przy rozliczaniu za październik, listopad i grudzień 2017 roku. Poza tym zapoznasz się z nowym obowiązkiem i uzyskasz informację, czy rozliczenie jest prawidłowe.

  Jak złożyć JPK_VAT?

  JPK_VAT zawiera dane takie jak np. NIP, REGON, kod urzędu skarbowego, które pozwalają na identyfikację podatnika i urzędu skarbowego, a także dane dotyczące dokumentów sprzedażowych i zakupowych. Dane zawarte w JPK_VAT muszą być zgodne z informacjami zawartymi w deklaracji VAT.

  By złożyć JPK_VAT możesz skorzystać z pomocy biura rachunkowego lub specjalnych programów księgowych. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpłatnego narzędzia, które przygotowało Ministerstwo Finansów.

  W celu potwierdzenia tożsamości potrzebny jest certyfikat kwalifikowany lub założenie bezpłatnego profilu zaufanego (eGo). Gdy uzyskasz profil zaufany, pobierz i zainstaluj aplikację JPK 2.0, przeznaczoną do wysyłki plików JPK. Po przesłaniu JPK_VAT, pobierz formularz UPO_JPK (Urzędowe Poświadczenie Odbioru dla plików JPK).

  Warto pamiętać, że niezłożenie JPK w określonym terminie może powodować sankcje karno-skarbowe – może być to uznane za wykroczenie lub przestępstwo.

  Źródło: finanse.mf.gov.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *