• Menu

  Domeny internetowe – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

  Domeny internetoweWybierasz domenę internetową dla swojej strony internetowej? Nie ma znaczenia, czy to domena strony firmowej, czy strony hobbystycznej – w każdym przypadku powinieneś brać pod uwagę pewne kwestie, które decydują o jej atrakcyjności.

  Domena powinna być przede wszystkim rozsądnie dopasowana, a wybierając ją, powinniśmy to robić ze świadomością tego, co jest kluczowe, aby nasza decyzja była właściwa.

  O tym nie możesz zapomnieć

  Domena to tylko albo aż adres strony internetowej. Aby nasz wybór był poprawny, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele przeróżnych kwestii. Co ma szczególne znaczenie? Przedstawiamy 5 rzeczy, o których powinniście pamiętać, wybierając domeny internetowe.

  1. Nie tylko .pl – wprawdzie aktualna liczba aktywnych domen .pl wynosi 2,6 mln i właśnie takie rozszerzenie jest zdecydowanie najpopularniejsze w Polsce, ale wcale nie oznacza to, że wy również musicie się na takie zdecydować. Do naszej dyspozycji pozostaje wiele innych rozszerzeń. Jeśli działamy lokalnie w Warszawie, to może warto zainwestować w rozszerzenie .waw.pl? Dostępne są również tzw. nowe domeny. O ile atrakcyjniej będzie wyglądać domena naszej pizzerii, jeśli będzie się kończyć rozszerzeniem .pizza? Warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie odpowiedniego rozszerzenia. Sprawdźcie domeny internetowe w Az.pl – jednej z najszybszych wyszukiwarek domen. Podajecie interesujące Was słowo – być może do wyboru będziecie mieć nawet setki rozszerzeń!
  2. Nazwa tylko unikatowa – główną częścią domeny internetowej jest wybrane przez nas słowo. Starajmy się dobierać je rozsądnie i przyszłościowo. Po pierwsze, postawmy na unikatową nazwę. Klienci z pewnością szybciej zapamiętają, że konkretna marka dała im atrakcyjną ofertę. A czy zapamiętają adres fajneksiazki.pl? Może tak, może nie, jednak na pewno kwestię nazwy można rozwiązać w zdecydowanie ciekawszy sposób.
  3. Domena z historią – analizując różne nazwy dla swojej strony, z pewnością natrafisz na wiele domen, które są wolne do rejestracji, ale były już kiedyś zajęte. Czy dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po nie? Tak, o ile potrafimy zweryfikować jej aktualne parametry i historię. Wykorzystywanie adresu, pod którym kiedyś znajdował się nielegalny serwis, może być kiepską decyzją. Podobnie jeśli chodzi o domeny wykorzystywane do spamu czy takie, które były obiektem ataku hakerów. Jeśli jednak znajdziemy atrakcyjną domenę, która ma pozytywną historię i do której prowadzą aktywne linki z wielu znanych serwisów, to wybór takiego adresu może zdecydowanie ułatwić już od samego początku prowadzenie strony internetowej. Między innymi może nam on ułatwić działania z zakresu SEO (Search Engine Optimization), w przypadku których pozytywna historia domeny ma ogromne znaczenie.
  4. Co mówią o domenie narzędzia? Prawdopodobnie każda domena, która zawiera w nazwie popularne sformułowanie, a pozostaje wolna, była już kiedyś używana do prowadzenia innego serwisu. Do weryfikacji takiej domeny warto wykorzystać narzędzia, z których skorzystać możemy za darmo. Pierwszym z nich jest po prostu… wyszukiwarka Google, która pozwoli nam dowiedzieć się, jaka była tematyka strony wcześniej prowadzonej pod tym adresem. Kolejne narzędzie to Sitecheck.sucuri.net, które pozwoli ocenić, czy domena nie była używana do rozsyłania spamu. Następnym jest transparencyreport.google.com/safe-browsing/search?hl=pl, które ocenia, czy domena nie była obiektem ataku hakerskiego, tzn. czy jest bezpieczna. Ocenić domenę pod względem atrakcyjności z punktu widzenia SEO pozwolą nam takie narzędzia jak Senuto, Semstorm czy Majestic SEO, gdzie podstawowe parametry również sprawdzimy bez jakichkolwiek opłat.
  5. Zweryfikuj cenę przedłużenia! Widzisz bardzo atrakcyjną cenę za pierwszy rok korzystania z domeny? Sprawdź koniecznie, jaka jest cena przedłużenia i czy czasami nie jest ono obowiązkowe. Nawet jeśli domenę zarejestrujemy za darmo, to trudno mówić o atrakcyjnych warunkach, jeśli jej przedłużenie będzie kosztowało np. 200 zł w przypadku domeny .pl.

  Domeny internetowe, które ułatwiają działalność

  Odpowiednio dobrana domena internetowa może stanowić znakomity krok dla waszej działalności, a przede wszystkim sprawić, że prowadzenie wielu działań będzie po prostu łatwiejsze. Jeśli wybieramy domenę np. dla firmowej strony-wizytówki, to raczej w nazwie użyjmy samej marki, a nie branżowego słowa kluczowego.

  Jedna odpowiedź do “Domeny internetowe – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać”

  1. Mariusz Kołacz pisze:

   Cały czas nazwy domen zawierające słowa kluczowe są popularne więc jeśli ktoś chce w tym kierunku iść, niech idzie, jednak własna unikalna nazwa może w perspektywie czasu wyjść na lepsze.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie