• Menu

  Dom inteligentniejszy od nas samych?

  inteligentny dom Inteligentny dom to dom pełen automatyki. Uważa się, że jest to dom w pełni oszczędny, niezawodny i może być domem przyszłości. Dzisiaj takie domy spotykamy już coraz częściej i coraz częściej zastanawiamy się, czy aby taki dom nie będzie w przyszłości inteligentniejszy od nas samych?

  Kiedy dom staje się inteligentny?

  Inteligentny dom to budynek, w którym zamontowana automatyka pozwala na sterowanie wszelkimi jego systemami i całą technologią, która ma w nim miejsce. W takim domu montuje się system zarządzania budynkiem, może to być system BMS lub IIBMS. Dzięki tym systemom integruje się ze sobą wszelkie instalacje i różnorodne urządzenia domowe, którymi przez taki system steruje się za pomocą pilota lub odpowiedniego panela.
  Jest to jakby centralne zarządzanie, w którym połączone ze sobą zostały, odrębnie funkcjonujące w domu, systemy. Kontrolowane są one automatycznie, bez potrzeby ingerowanie w nie za każdym razem. Raz zaprogramowane i ustawione, przez cały czas odpowiadają na odpowiednie sygnały podawane z pilota lub z centrali.

  Co nam to daje?

  Inteligentne systemy montuje się coraz częściej i uważa się, że w przyszłości będzie to standard każdego domu mieszkalnego. Takie domy to domy niezwykle energooszczędne ale i bardzo przyjazne środowisku. Inteligentny dom daje nam ogromne oszczędności. Przez odpowiednie zaprogramowanie włączania ogrzewania, klimatyzacji czy różnego rodzaju nawiewów, urządzenia nie pracują tam przez cały czas. Włączanie i wyłączanie różnego rodzaju urządzeń elektrycznych też daje bardzo duże oszczędności. Inteligentny system sterowania to ogromna wygoda dla jego mieszkańców, ale przede wszystkim uważa się, że taki dom jest wysoko energooszczędnym domem. W przyszłości być może sam zadba o siebie pod naszą nieobecność, a gdy będziemy do niego wracać on będzie na nas czekać poprzez samodzielne włączenie ogrzewania lub oświetlenia.

  Do systemu inteligentnego układu możemy podłączyć następujące urządzenia domowe:

  • instalację centralnego ogrzewania CO
  • podgrzewanie ciepłej wody CWU
  • wentylację mechaniczną wraz z rekuperacją
  • klimatyzację
  • instalację pompy cieplnej
  • ogrzewanie podłogowe
  • instalacje: elektryczną, alarmową, oświetleniową, zraszaczy, do podlewania ogrodu
  • ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym
  • system kina domowego
  • system żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych.

  W taki oto sposób pozwalamy przy pomocy odpowiedniego zaprogramowania na kompleksowe zarządzanie naszym domem. Tym wszystkim możemy sterować z komputera, telefonu lub laptopa, będąc obecnym i nieobecnym w naszym domu. Ponadto można ustawiać różne temperatury w kolejnych pomieszczeniach, można sterować oświetleniem jak również możemy zaprogramować ogrzewanie według warunków pogodowych. Temperatura będzie nam się zmieniać podczas zmian pogody.

  Inteligentny dom to same plusy i zalety jednak należy także zdać sobie sprawę z faktu, że nasze laptopy, telefony czy komputery mogą stać się łupem złodziei czy hakerów. Wtedy nasz dom może stanąć przed nimi otworem. W Polsce jednak jak dotąd nie zanotowano napadów na inteligentny dom.

  Sprawdź rozwiązania, które pomogą Twojemu domowi stać się inteligentnym. Wchodząc na http://www.grako.pl/pl/inteligentnydom przekonasz się jakie masz możliwości.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie