• Menu

  DOLOMIT – najlepszy nawóz naturalny do wszystkich upraw

  najlepszy nawóz naturalnyNawozy pochodzenia naturalnego są obecnie bardzo często stosowane zarówno w rolnictwie ekologicznym, jak i konwencjonalnym. Dolomit jest skałą naturalnego pochodzenia, z której na skutek mielenia lub odsiewania powstają nawozy magnezowo – węglanowe. Warto dokładnie dowiedzieć się, tak właściwie wykorzystywać ten rodzaj nawozu, aby zoptymalizować zbiory i maksymalnie zmniejszyć koszty produkcji.

  Nawozy pochodzenia naturalnego są obecnie bardzo często stosowane zarówno w rolnictwie ekologicznym, jak i konwencjonalnym. Dolomit jest skałą naturalnego pochodzenia, z której na skutek mielenia lub odsiewania powstają nawozy magnezowo – węglanowe. Warto dokładnie dowiedzieć się, tak właściwie wykorzystywać ten rodzaj nawozu, aby zoptymalizować zbiory i maksymalnie zmniejszyć koszty produkcji.

  Kiedy i dlaczego warto stosować dolomit?

  W Polsce dolomit jest jednym z najczęściej stosowanych nawozów naturalnych. Jego bogate złoża znajdują się na południu Polski, w obszarze śląsko – krakowkim, gdzie również odbywa się cały proces przetwórstwa.

  Jedną z największych zalet dolomitu jest możliwość stosowania go przez cały rok. Wiele praktycznych informacji odnośnie stosowania dolomitu znalazłem na tej stronie – http://pogotowienawozowe.pl/dolomit-nawoz-kiedy-jak-stosowac-704/. Najlepszy moment do do jego użycia to marzec-kwiecień oraz okres pożniwny, ponieważ wtedy zawarte w nim substancje najlepiej wymieszają się z glebą. Na efekty stosowania dolomitu, takie jak np. odkwaszenie gleby czy wzbogacenie jej o wapń i magnez niestety trzeba dość długo czekać, czasami nawet kilka sezonów. Warto jednak być cierpliwym, ponieważ uzyskane rezultaty pozostaną na długo.

  Rodzaje dolomitu dostępne na rynku

  Głównym składnikiem dolomitu jest podwójna sól MgCO3*CaCO3 oraz wapń. W zależności od stężenia soli, zawartości wapnia i innych substancji oraz sposobu kruszenia występują różne odmiany dolomitu, które posiadają inne właściwości aktywne – Odmiany dolomitu można sprawdzić pod tym linkiem: http://tech-mot.pl/nawozy/dolomit/. Z racji tego, iż dolomit jest nawozem naturalnym, można do stosować niemal pod wszystkie uprawy. Największe efekty stosowania widoczne są na glebach kwaśnych, ubogich w wapń i magnez. Nawozy dolomitowe dostępne są na rynku w dwóch formach: sypkiej oraz granulowanej.

  Dolomit dla małych i dużych upraw

  Niezależnie od wielkości plantacji, żyzna gleba o odpowiednim składzie chemicznym jest podstawowym elementem, który determinuje wielkość plonów. Dolomit, jako nawóz naturalny nadaje się zarówno do przydomowych ogródków jak na profesjonalne, wielohektarowe plantacje. Właściwe stosowanie dolomitu może przynieść o wiele więcej pozytywnych rezultatów niż nawozy sztuczne

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *