• Menu

  Dieta na dobry cholesterol – co mamy jeść?

  Cholesterolem nazywany jest związek chemiczny z grupy lipidów, który znajduje się w niemal każdej komórce ludzkiego organizmu. Pełni on wiele ważnych funkcji, a produkowany jest przede wszystkim w wątrobie.

  Jest to substancja niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, lecz jej nadmiar może skutkować rozwojem chorób sercowo-naczyniowych.

  Co to jest cholesterol?

  Cholesterol to organiczny związek chemiczny, który zaliczany jest do steroidów, a także do alkoholi. Pochodne cholesterolu znajdują się w błonie komórkowej, zapewniając jej stabilność i nadając wiele ważnych właściwości. Związek ten ma również wpływ na działanie bardzo istotnych dla organizmu steroidów, takich jak hormony steroidowe, np. estrogen, testosteron czy progesteron oraz kwasy żółciowe.

  Potoczna nazwa cholesterolu oznacza znajdujące się w osoczu krwi lipoproteiny, czyli substancje lipidowe, których jednym ze składników jest właśnie cholesterol. Jest to związek, który pochodzi zarówno ze źródeł pokarmowych, jak i z biosyntezy. Dzieli się na dwie podstawowe frakcje – HDL i LDL. HDL nazywany jest dobrym cholesterolem, a LDL złym cholesterolem. Ważne znaczenie dla zdrowia ma różnica między obiema frakcjami, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie poziomy, ponieważ zbyt niski poziom HDL ma negatywny wpływ na zdrowie.

  HDL – dobry cholesterol

  HDL nazywany jest dobrym cholesterolem, ponieważ pozytywnie wpływa na organizm. W jego cząstkach znajduje się enzym, który hamuje utlenianie lipidów. Odpowiada za usuwanie cholesterolu ze ścian naczyń, a także z innych frakcji lipidowych. Z tego właśnie względu jest jednym z najważniejszych czynników zapobiegających miażdżycy naczyń krwionośnych. Jego wysoki poziom ma ochronne działanie w chorobach układu krążenia, natomiast zbyt niski stanowi czynnik rozwoju tychże chorób. Zobacz więcej https://dietadlaserca.pl/artykuly/wszystkie/dlaczego-cholesterol-hdl-jest-dobry/.

  Jak podnieść dobry cholesterol?

  Poziom dobrego cholesterolu jest zależny od stylu życia, a zwłaszcza od aktywności fizycznej. Dzięki regularnym oraz umiarkowanym ćwiczeniom fizycznym można skutecznie zwiększyć jego produkcję. Co więcej, pozwalają one zrzucić zbędne kilogramy, co ma pozytywny wpływ na poziom lipidów w organizmie. Z kolei brak regularnych ćwiczeń zwiększa poziom złego cholesterolu, a tym samym sprzyja powstawaniu zakrzepów i blaszek miażdżycowych.

  Wystarczy przynajmniej 30 minut wysiłku przynajmniej 3 razy w tygodniu, aby osiągnąć odpowiedni rezultat. Należy jednak pamiętać, że puls nie powinien przekraczać 130 uderzeń na minutę. Co więcej, rodzaj oraz intensywność aktywności fizycznej muszą odpowiadać możliwościom organizmu.

  Dieta na HDL cholesterol

  Aktywność fizyczna to nie wszystko, ponieważ w celu podniesienia poziomu dobrego cholesterolu należy również stosować odpowiednią dietę. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, odwiedź stronę. Na pewno konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych, ponieważ na poziom tej właśnie frakcji cholesterolu duży wpływ ma rodzaj spożywanych pokarmów. Zalecane jest unikanie żywności zawierającej tłuszcze trans, a wprowadzenie zdrowych tłuszczy, np. w postaci olejów roślinnych, nasion czy orzechów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane