• Menu

  Czyścimy klimatyzację! Jak często należy ją serwisować?

  Jak często czyścić klimatyzacjęChłodzimy nasz dom – i co dalej? Jeśli korzystamy z klimatyzacji, nie możemy zapominać o regularnej konserwacji.

  Dzięki temu cały system będzie pracował sprawnie i wydajnie nawet przez wiele lat. Podpowiadamy, jak skutecznie dbać o instalację klimatyzacyjną!

  Po co czyścić klimatyzację?

  Klimatyzatory działają na zasadzie ciągłego pompowania powietrza. Nie zawsze jest ono jednak czyste. Wszelkie zanieczyszczenia osadzają się na filtrach, w które wyposażone są urządzenia. Z tego powodu należy regularnie dokonywać ich przeglądów. Jeśli bowiem będą one zbyt zabrudzone, możemy zapomnieć o świeżym powietrzu, a do tego zwiększy się zużycie prądu pobieranego przez system. Do tego dochodzi również wilgoć i ciepło generowane przez maszyny – takie środowisko bardzo lubią bakterie i drobnoustroje. Dlatego też czyszczenie przyczynia się nie tylko do zapewnienia instalacji sprawności działania, ale może tez mieć wpływ na nasze zdrowie!

  Jak często czyścić klimatyzację?

  Analiza stanu instalacji powinna odbywać się regularnie, minimum 2 razy w roku. Tego typu przeglądy przeprowadza się przed i po sezonie, najlepiej pod koniec marca i na początku października. Należy wtedy sprawdzić stan wszystkich części instalacji: skraplaczy, filtrów, parowników, przewodów wraz z izolacjami i łączeniami, a także sterowników.
  Do tego dochodzi wymiana filtrów: powinniśmy przeprowadzać ją co najmniej raz na 3 miesiące. Z racji swojej funkcji filtry pochłaniają najwięcej zabrudzeń, dlatego też trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę. Dokładne czyszczenie klimatyzacji powinniśmy jednak zostawić specjalistom.

  Samodzielne czyszczenie klimatyzacji?

  Sami, bez pomocy serwisantów, możemy przede wszystkim zająć się filtrami. Wymiana tej części jest bardzo prosta: wystarczy otworzyć ścianę czołową i dokonać wymiany. Jeśli nasze filtry są urządzeniami wielokrotnego użytku, możemy „przejechać” po nich odkurzaczem. Pomocna będzie też sucha ściereczka, ewentualnie z domieszką gorącej wody. Nie wolno używać zaś detergentów, bo ich drobiny pozostałe na urządzeniach mogą mieć wpływ na zdrowie.

  Przeglądy i serwisowanie – co ile należy je przeprowadzać?

  Jeśli posiadamy klimatyzację w domu, powinniśmy co najmniej raz do roku zgłaszać się do autoryzowanego serwisu w celu umówienia wizyty fachowców. Dokonają oni dokładnych oględzin sprzętu wraz z usunięciem ewentualnych usterek, a także przygotują go na przyszły sezon. Ilość wizyt specjalistów jest uzależniona od intensywności użytkowania instalacji.

  Jeśli instalacja działa wyłącznie latem w trybie chłodzenia, wystarczy jeden przegląd po sezonie chłodniczym. Z drugiej strony, gdy z systemu korzystamy przez cały rok także w trybie ogrzewania, to profesjonalny przegląd powinien odbywać się dwa razy do roku. Fachowcy nie tylko wyczyszczą, zdezynfekują i udrożnią urządzenia, lecz także sprawdzą poprawność parametrów i uzupełnią niedostatki płynów i olejów. Warto zatem, by przegląd przeprowadzała ekipa z certyfikowanej firmy, która na pewno posiadać będzie odpowiednie kwalifikacje.

  Artykuł został napisany przy współpracy z www.centroclima.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie