• Menu

  Czym kierować się przy wyborze telefonu?

  Jak wybrać telefonTelefon to urządzenie, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Trudno się temu dziwić – z jego pomocą możemy nie tylko kontaktować się z naszymi najbliższymi, lecz także słuchać muzyki, pracować czy grać w ulubione gry.

  Czym kierować się przy wyborze takiego urządzenia? Poniższy poradnik pomoże Wam w podjęciu ostatecznej decyzji.

  Kluczowe parametry

  Wybierając telefon pod uwagę należy wziąć:

  • Ekran – pierwszym kryterium jest tu wielkość przekątnej. Obecnie najczęściej spotkać można się z ekranami 5-calowymi. Gdy telefon nosić będziemy głównie w torbie, nie ma przeszkód, by zaopatrzyć się w większe urządzenie. Jeżeli wolimy zgrabniejszy sprzęt, zdecydujmy się na model o mniejszym ekranie. Niezwykle ważna jest tu także rozdzielczość ekranu. Jeśli będzie ona odpowiednio wysoka, na ekranie nie będziemy widzieć mało estetycznych, pojedynczych pikseli. Rozsądnym rozwiązaniem jest na przykład rozdzielczość 720p. Warto tu pamiętać, że wraz ze wzrostem rozdzielczości zwiększa się zapotrzebowanie urządzenia na energię. Porównując ze sobą poszczególne urządzenia, pod uwagę warto wziąć także parametr, jakim jest ppi, czyli gęstość rozmieszczenia pikseli. Najlepiej, by wynosiła ona co najmniej 300.
  • Aparat – tak duża popularność smartfonów związana jest między innymi w oferowanych przez nie dodatkowych funkcjach takich, jak chociażby możliwość robienia zdjęć. Coraz lepszej jakości aparaty montowane w telefonach sprawiają, że coraz częściej nie potrzebujemy do tego celu odrębnego urządzenia, co jest sporą oszczędnością. Jakość robionych przez takie urządzenie fotografii uzależniona jest nie tylko od liczby megapikseli. Równie istotna jest tu także między innymi wielkość oraz jakość zastosowanej optyki.
  • Wydajność – wpływ na nią mają między innymi zastosowane podzespoły, jak pamięć RAM oraz procesor. Szczególną uwagę warto zwrócić na wielkość pamięci, która wynosić powinna nie mniej niż 1,5 GB. W przypadku procesora sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Na rynku spotkać można się bowiem z szeregiem modeli o zróżnicowanej liczbie rdzeni i częstotliwości taktowania. Porównując ze sobą kilka urządzeń warto sięgnąć po to, które oferuje wyższe parametry.
  • Pamięć – w obecnych czasach na smartfonach przechowujemy coraz większe ilości danych – od zdjęć i filmów, przez po muzykę, aż po gry i aplikacje, które łącznie potrafią zająć nawet kilkadziesiąt gigabajtów. Gdy interesujące nas urządzenie ma zbyt małą wbudowaną pamięć, sprawdźmy czy wyposażone jest ono w możliwość jej rozszerzenia przy pomocy kart pamięci.
  • Bateria – większość smartfonów wymaga ładowania codziennie lub co drugi dzień. Gdy długość czasu pracy jest dla nas kluczowym parametrem, postawmy na model z wysoką pojemnością baterii i ekranem o rozsądnej, lecz nie najwyższej rozdzielczości. Im jest ona większa, tym bardziej obciążone będą podzespoły, a co za tym idzie – zużycie energii będzie większe.

  Abonament, karta, a może mix?

  Telefon wybrany? Teraz przyszła pora na podjęcie decyzji odnośnie formy rozliczania się. Do wyboru mamy następujące rozwiązania:

  • Abonament – to najlepsze rozwiązanie dla osób regularnie korzystających z telefonu i nie mogących sobie pozwolić na przerwę w kontaktach z otoczeniem wynikającą z braku środków na koncie. W przypadku przekroczenia limitu minut lub SMSów, rachunek zostaje powiększony o stosowną kwotę. Rozwiązaniem spotykanym w chyba każdej sieci komórkowej są nielimitowane rozmowy oraz wiadomości, co jest w szczególności opłacalne dla przedsiębiorców. Bez względu na to, ile minut wydzwonimy czy SMSów napiszemy, opłata abonamentowa nie ulegnie tu powiększeniu. Decydując się na abonament, pod uwagę wziąć należy koszt zakupu telefony. Operatorzy bardzo często oferują najnowsze modele za niską cenę (niekiedy nawet 1 złoty), pod warunkiem, że podpiszemy umowę na wyższy abonament i dłuższy okres czasu, na przykład 36 miesięcy. Warto wówczas zastanowić się, czy nie bardziej opłacalne będzie dla nas zakupienie urządzenia w regularnej cenie i dostosowanie abonamentu do naszych indywidulnych potrzeb. Jak bowiem pokazują badania, spora część użytkowników nie wykorzystuje w pełni dostępnych minut i SMSów.
  • Karta – rozwiązanie to jest w szczególności popularne wśród młodych ludzi, a to ze względu na niskie koszty oraz szeroką dostępność. W przeciwieństwie do umów abonamentowych, w starter zaopatrzyć może się każdy. Decydując się na telefon na kartę, nigdy nie będziemy zaskoczeni wysokością rachunku. Wyłącznie od nas zależy, jak często i na jaką kwotę będziemy doładowywać nasze konto. Pamiętać należy jedynie, by robić to regularnie – w przeciwnym wypadku straci ono swoją ważność. Dużą zaletą tego rozwiązania jest również wygoda – telefon doładować możemy zarówno w sklepie, przez Internet, jak i za pośrednictwem bankomatu. Na telefon na kartę najlepiej zdecydować się wówczas, gdy osoby, z którymi najczęściej się kontaktujemy mają numery w tej samej sieci. Rozwiązanie to jest również korzystne w przypadku, gdy wolimy tylko dzwonić, wysyłać SMSy lub korzystać z Internetu. W przypadku karty nie jesteśmy związani z operatorem żadną umową. Doładowanie zakupić możemy o dowolnej porze i nawet na najniższą kwotę, na poziomie 5 złotych. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, sprawdźmy która z sieci ma najlepszą ofertę na kartę. Przykładowe warunki znaleźć możemy na stronie: http://www.njumobile.pl/oferta/nju-na-karte.
  • Mix – to rozwiązanie dla osób, które przy zachowaniu kontroli nad wydatkami chcą mieć większy wybór modeli telefonów niż w rozwiązaniu na kartę i móc zakupić go w promocyjnej cenie. Podpisując tego typu umowę zobowiązujemy się do comiesięcznych wpłat w określonej wysokości, która zawsze jest niższa od opłat, z jakich mamy do czynienia w przypadku abonamentu. Gdy środki na koncie zostaną wcześniej wykorzystane, możemy je doładować ponownie dowolną ilość razy w miesiącu. Część operatorów podpisuje z klientami umowę na określony czas, inni natomiast proponują wymaganą liczbę doładowań. W przypadku drugiego rozwiązania, od częstotliwości uzupełniania konta uzależniona jest długość trwania umowy.

  Jedna odpowiedź do “Czym kierować się przy wyborze telefonu?”

  1. sajmon napisał(a):

   W tym momencie ja po wielu latach przeszedłem na prepaid w a2mobile bo za 19zł mam wszystkiego w opór

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *