• Menu

  Czym jest mikrobiom i dlaczego jest ważny w naszym życiu?

  mikrobiomBakterie nie zawsze muszą być złe. Jak się okazuje, w naszym organizmie żyje wiele mikroorganizmów, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. W odniesieniu do tych bakterii można często usłyszeć określenie mikrobiom. Czym on właściwie jest i dlaczego powinno się dbać o naszą florę bakteryjną? O tym przeczytasz w tym artykule.

  Co to jest mikrobiom?

  Mikrobiom to określenie używane na ogół mikroorganizmów żyjących w określonym środowisku. Co istotne, organizmy te muszą oddziaływać na siebie nawzajem, ale i na otoczenie, w którym żyją. W organizmie człowieka tworzą się mirkobiomy między innymi w jamie ustnej, układzie oddechowym czy układzie rozrodczym. Jednak dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu największe znaczenie ma flora bakteryjna układu pokarmowego, gdyż odpowiada nie tylko za trawienie czy metabolizm, ale także za prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

  Jak dbać o florę bakteryjną jelit?

  Często się mówi, że prawidłowej florze bakteryjnej szkodzi między innymi stres, zła dieta, a także terapia antybiotykami. Dlatego coraz częściej odchodzi się od podawania antybiotyków przy przeziębieniach. Często szukamy rozwiązań, które pozwolą uniknąć przyjmowania antybiotyków.

  Niestety, nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe i przy nawet krótkiej terapii silnymi lekami zaleca się stosowanie specjalistycznych preparatów – probiotyków, które pozwolą na uzupełnienie i wzmocnienie flory bakteryjnej jelit. W probiotykach znajdują się specjalnie dobrane szczepy bakterii, które korzystnie oddziałują na ludzki organizm. Jakie to dokładnie bakterie można przeczytać na portalu lactoral.pl.

  Dlaczego należy dbać o prawidłowy mikrobiom?

  Kiedy mikrobiom zostanie zaburzony, mogą pojawić się u nas nieprzyjemne objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przy zaburzeniach prawidłowej flory bakteryjnej najczęściej wymienia się takie objawy jak:

  – biegunki,

  – wzdęcia;

  – częstsze występowanie reakcji alergicznych;

  – zwiększone ryzyko odkładania się tkanki tłuszczowej;

  – zaburzenia metabolizmu;

  – zmniejszenie odporności.

  Zaburzenia mogą być również przyczyną poważniejszych schorzeń jak np. zapalenie jelit, wrzody układu pokarmowego czy nieswoiste zapalenie jelit.


  Udostępnij w sieci ....
  Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Google+Share on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *