• Menu

  Masz dług i prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź czy komornik może go z niej ściągnąć

  czy komornik może sięgnąć po majątek firmyBez względu na to, w jaki sposób powstały Twoje długi, komornik może sięgnąć również po majątek firmowy. Zasady egzekucji z działalności gospodarczej są regulowane przez kodeks postępowania cywilnego. Sprawdź, co zgodnie z przepisami może podlegać windykacji.

  Przebieg egzekucji komorniczej zależy od decyzji wierzyciela. To on zgłasza się do komornika z sądowym nakazem zapłaty z klauzulą wykonalności i składa wniosek o wszczęcie postępowania. Tam wskazuje sposoby windykacji, jakie może zastosować urzędnik w trakcie odzyskiwania należności. Choć te najbardziej typowe dotyczą prywatnego majątku dłużnika – np. zajęcia jego wynagrodzenia, prywatnego konta bankowego lub nieruchomości – egzekucja może również objąć majątek firmy. Jeśli zatem działalność gospodarcza jest Twoim źródłem przychodów, komornik również może zająć te środki na poczet zaległości.

  Komornik a działalność gospodarcza w praktyce

  W jaki sposób komornik może sięgnąć po majątek należący do prowadzonej przez Ciebie firmy? Przede wszystkim zajmując konto firmowe. Tu obowiązują dokładnie takie same zasady jak przy zajęciu konta osobistego. Oznacza to, że:

  • komornik może zająć zarówno znajdujące się już na koncie firmowym środki, jak i te, które wpłyną po wydaniu przez niego nakazu zajęcia pieniędzy;
  • komornik jest zobowiązany do pozostawienia na koncie firmowym kwoty ustawowo wolnej od zajęcia – tj. 75% minimalnego wynagrodzenia brutto (w 2018 r. jest to kwota 1575 zł) każdego miesiąca.

  Jeżeli złożysz odpowiedni wniosek, spod egzekucji zostaną wyłączone także środki, które są niezbędne do wypłacania wynagrodzenia pracownikom (wraz z kosztami ZUS i US).

  A co z majątkiem firmowym? Ten również może podlegać egzekucji – wyłączone są z niego jedynie narzędzia i środki niezbędne do uzyskiwania przychodów. Ta kategoria nie obejmuje jednak pojazdów mechanicznych.

  Komornik a działalność gospodarcza – jak uniknąć egzekucji?

  Jak widać, egzekucja komornicza może znacząco wpłynąć nie tylko na Twój prywatny majątek, ale także na sytuację firmy. Dlatego warto spróbować uniknąć oddłużania komorniczego. Jak? Najlepiej poprzez dojście do porozumienia z wierzycielem, zanim sprawa długu wejdzie na drogę prawną, a następnie komorniczą.

  Jeżeli jesteś klientem ULTIMO, jak najszybciej skontaktuj się z doradcą i wynegocjuj nowe warunki spłaty. Wysokość miesięcznej raty zostanie dopasowana do Twoich realnych możliwości finansowych, a zobowiązania uregulujesz bez przymusu – korzystając ze środków, które wybierzesz.

  3 odpowiedzi na “Masz dług i prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź czy komornik może go z niej ściągnąć”

  1. Ilona pisze:

   Wydaje mi się, że nie powinno być tolerancji dla dłużników w zadnej sferze biznesu. Ja sama bardzo potępiam takie sytuacje jako, że już długo współpracuję z firmą mk-finanse i wiem do jakich nieprawidłowości może dochodzić. A kto jak kto ale oni się świetnie na tym znają.

  2. Jolanta pisze:

   Czy dotyczy to także jednoosobowej działalności gospodarczej?

  3. Beata pisze:

   Jeśli prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową i mam systematyczne wpływy miesięcznie od 21 lat, to komornik może zająć mi 100% wynagrodzenia i zostawić mnie bez środków do życia? W takim przypadku muszę zamknąć działalność, bo nie mogę opłacać ZUS I US.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie