• Menu

  Bieżnik opon samochodowych. Warto wiedzieć

  Bieżnik opon samochodowychOpony samochodowe to zdecydowanie coś więcej niż tylko czarne, gumowe koła z metalową obręczą w środku, dzięki którym pojazd może zmieniać położenie. Przede wszystkim jest to jedyny element łączący auto z nawierzchnią.

  Często nie zwraca się na nie aż tak uwagi jak powinno, a opony, podobnie jak układ hamowania, to komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem. Nawet najlepsze auto z salonu lub od brokera nie sprawi, że jazda nim będzie pewna, jeśli nie zadbamy o prawidłowe ogumienie. Dlatego wybierając opony samochodowe, warto zwrócić uwagę na właściwości, parametry, a przede wszystkim mieć na uwadze bieżnik opon. Sprawdź, jak prawidłowo kontrolować głębokość bieżnika i stan opon w aucie!

  Jak zmierzyć bieżnik opony

  Jeśli jesteś świadomym kierowcą zdajesz sobie już sprawę, jak istotny wpływ podczas jazdy samochodem ma dobra kondycja ogumienia. Dlatego właśnie kontrola zużycia bieżnika i regularna zmiana opon w samochodzie są jednymi z ważniejszych czynności. Sposobów na to, jak zmierzyć zużycie bieżnika, jest parę – możesz zrobić to sam lub w serwisie.

  Żeby prawidłowo zmierzyć głębokość bieżnika zaparkuj auto na równej nawierzchni i maksymalnie skręć koła. Do pomiaru użyj profesjonalnego narzędzia – miernik do sprawdzenia stanu bieżnika to koszt ok. 15 zł. Dla pewności, zmierz głębokość bieżnika w kilku miejscach – wtedy ocenisz, czy bieżnik opon samochodowych zużywa się równomiernie.

  Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, możesz sprawdzić zużycie bieżnika domowym sposobem. Wystarczy do tego nitka, zapałka, kawałek cienkiego patyka, moneta lub inny przedmiot, który po odmierzeniu przykładasz do linijki. Jak nie masz przekonania do tej metody i nie chcesz ryzykować sprawdzenia samodzielnie jaka jest głębokość bieżnika w oponach Twojego samochodu, możesz udać się do warsztatu oponiarskiego na kontrolę ogumienia. Serwisy wykonują takie usługi bezpłatnie.

  Zużycie bieżnika – kiedy zmienić opony?

  Opony samochodowe zazwyczaj posiadają wskaźniki zużycia zwane TWI (Tread Wear Indicator) – to tzw. mostki między klockami bieżnika. Oznaczone są za pomocą symbolu trójkąta na ścianie bocznej opony. Dzięki nim wiesz, w którym momencie bieżnik opon osiąga minimalną, dopuszczalną głębokość.

  Zmiana opony w samochodzie powinna nastąpić wtedy, kiedy głębokość bieżnika jest nie mniejsza niż 3-4 mm. Co prawda polskie przepisy pozwalają na minimalne zużycie bieżnika do ok. 1,6 mm dla opony letniej i zimowej, jednak według specjalistów ich wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem jest na tyle kluczowe, że uważają to za krytyczną wartość. Dla przykładu – w Austrii opony zimowe, których głębokość bieżnika jest mniejsza niż 4 milimetry, traktuje się jak opony letnie, więc jeżdżąc na nich zimą narażamy się na mandat.

  Wynika to z faktu, że opony samochodowe z płytszym bieżnikiem (poniżej 3-4 mm) mają większą podatność na poślizg hydrokinetyczny. Jest to zjawisko (popularnie nazywane aquaplaning), w którym opona traci przyczepność po wjechaniu w wodę – im większe zużycie bieżnika, tym większe prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Dlatego tak ważną rolę odgrywa ta głębokość bieżnika w oponie.

  Głębokość bieżnika a komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem

  Nie ma wątpliwości, że sprawne opony samochodowe i odpowiednia głębokość bieżnika to kluczowe kwestie w aucie, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem. W skrajnych przypadkach to właśnie od ich jakości zależy, czy samochód zachowa stabilność – nie wpadnie w poślizg, nie będzie słychać pisku opon na zakręcie – i zatrzyma się wtedy, kiedy chcesz lub jest to konieczne. Bo o ograniczonej przyczepności nadmiernie zużytej opony i bieżnika można się przekonać dopiero w sytuacji, która będzie wymagała dynamicznego manewru na drodze. Poruszając się na oponach, których zużycie bieżnika jest większe niż zalecają specjaliści narażamy przede wszystkim własne życie i zdrowie, ale możemy spodziewać się również mandatu i utraty dowodu rejestracyjnego.

  Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie i pewnie podczas jazdy, regularnie monitoruj zużycie bieżnika oraz sprawdzaj opony samochodowe pod kątem odpowiedniego ciśnienia czy nawet usuwania drobnych kamyków. Sprawne opony samochodowe, poza bezpieczeństwem i wygodą jazdy, mogą dać też drugą młodość wysłużonemu autu.

   

   

   

   

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie