• Menu

  Biedni Polscy Niepełnosprawni

  Polscy NiepełnosprawniCBOS przeprowadził sondaż na temat życia osób niepełnosprawnych. Zdaniem ankietowanych największym problemem, z jakim spotyka się ta grupa społeczna, to kłopoty finansowe.

  Na drugim miejscu jest opieka, a właściwie jej brak. Chorzy mogą liczyć tylko na wsparcie rodziny i przyjaciół. Zawodzi także dostęp do opieki zdrowotnej i rehabilitacyjnej.

  Według CBOS, jedynie co dziewiąty ankietowany stwierdził, że nigdy nie zetknął się z osobami niepełnosprawnymi. Co dziesiąty przyznał, że sam jest niepełnosprawny. 36 proc. ma lub miało takie osoby w rodzinie. A połowa z badanych ma wśród swoich znajomych taką osobę. 75 proc. zna niepełnosprawnych z widzenia. To więcej, niż w badaniu sprzed dziesięciu lat. Jest to zapewne związane z procesem starzenia się społeczeństwa oraz wydłużaniem się czasu życia – oceniają analitycy CBOS.

  Obraz niepełnosprawności w Polsce

  Najwięcej niepełnosprawnych jest w grupie osób w wieku 65 lat i więcej, z wykształceniem zasadniczym zawodowym lub podstawowym.

  30 proc. z nich jest niezadowolona z warunków materialnych w jakich żyje. Co ciekawe, osoby zdrowe pytane o problemy niepełnosprawnych, także najczęściej wymieniali problemy finansowe (48 proc), a 33 proc. zwraca uwagę na niewystarczający dostęp do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.

  23 proc. badanych do najczęstszych problemów zalicza brak pracy, 22 proc. – bariery architektoniczne, co piaty wskazuje na izolację społeczną, ograniczenie kontaktów, brak akceptacji i nietolerancję. Niemal tyle samo osób zauważa, że w Polsce brakuje zorganizowanych form wsparcia dla osób niepełnosprawnych.

  Autorzy badania postanowili zapytać też o problemy rodzin, w których żyją osoby niepełnosprawne. Tutaj również na pierwszym miejscu wymieniano problemy finansowe, a na kolejnych: trudności z godzeniem pracy zawodowej i opieką nad chorym członkiem rodziny, wypalenie, brak sił, niewystarczający dostęp do rehabilitacji.

  W przypadku samych niepełnosprawnych, zaledwie 6 proc. badanych przyznało, że nie potrzebuje pomocy, a 90 proc., że może liczyć na wsparcie rodziny. Co ósmemu pomagają przyjaciele i znajomi, a tylko 8 proc. jest pod opieką pomocy społecznej.

  Tymczasem zdaniem osób biorących w badaniu, to właśnie opieka społeczna powinna być głównym wsparciem dla tej grupy osób – uważa tak 73 proc. respondentów. Tyle samo procent deklaruje chęć pomocy osobom niepełnosprawnym, w praktyce jednak takiego wsparcia udziela zaledwie 5 proc. Gotowość do niesienia pomocy, deklarują głównie osoby religijne, z małych miast.

  *Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, w dniach 2-12 listopada 2017 roku na reprezentatywnej próbie losowej liczącej 1016 dorosłych osób.

  Pierwsze inteligentne domy dla osób niepełnosprawnych

  Jedna odpowiedź do “Biedni Polscy Niepełnosprawni”

  1. Karolina napisał(a):

   Nie tak dawno widziałam infografikę na portalu dla niepełnosprawnych Rampa, na temat problemów i wsparcia osób niepełnosprawnych. Tak jak jest napisane w tekście większość osób może liczyć jedynie na pomoc rodziny. Niestety opieka Państwa wciąż jest niewystarczająca.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *