• Menu

  Biała herbata – źródło antyoksydantów

  Biała herbataKażdy z nas słyszał o wolnych rodnikach, które niszczą nasze komórki i doprowadzają do ich szybszego starzenia się. Nie można ich uniknąć, ponieważ znajdują się w pożywieniu i powietrzu. Jest jednak sposób na walkę z nimi – codzienna dawka antyoksydantów! Możemy je dostarczać organizmowi, popijając białą herbatę.

  Czym są antyoksydanty i po co są nam potrzebne?

  Zacznijmy jednak od krótkiego wyjaśnienia czym są antyoksydanty. Czasem nazywamy je antyutleniaczami, a czasem przeciwutleniaczami – i jak te nazwy wskazują, spowalniają one proces utleniania.

  W naszym organizmie pełnią one rolę wroga wolnych rodników, które uszkadzają komórki i przyspieszają ich starzenie się. W rezultacie antyoksydanty pozwalają nam dłużej zachować zdrowie i urodę. Zmniejszają również ryzyko chorób nowotworowych oraz zapobiegają odkładaniu się złego cholesterolu.

  Antyoksydanty znajdziemy w każdej filiżance białej herbaty, która jest ich bogatym źródłem. Jak widać, nie bez powodu napar ten nazywany jest również eliksirem młodości.

  Biała herbata – nieprzetwarzany eliksir młodości

  Napar z białej herbaty ma bardzo jasny srebrzysto-biały kolor. Jest to związane z całym procesem hodowania krzewów, które są chronione przed promieniami słońca – przez co nie produkują chlorofilu, barwiącego liście na zielono. Liście i pączki zbierane są wczesną wiosną, a suszone są naturalnie na słońcu. W rezultacie biała herbata powstaje w wyniku minimalnej fermentacji.

  Ze względu na swoją świeżość biała herbata powinna być również zaparzana w odpowiedni sposób. Aby uzyskać słodkawy smak i maksimum właściwości naparu, listki parzymy przez ok. 5 minut w temperaturze ok. 85-90 stopni Celsjusza. Tego samego suszu możemy użyć do trzech razy.

  Inne właściwości białej herbaty

  Jak już wiemy, biała herbata spowalnia procesy starzenia. Ma jednak więcej zalet!

  • Wzmacnia kości i zęby
  • Zawiera sporą dawkę witaminy C, dzięki czemu poprawia naszą odporność
  • Gorący napar pomaga w łagodzeniu wszelkiego rodzaju napięć i stresów
  • Biała herbata działa pobudzająco i pomaga się skoncentrować. W zdrowy sposób możemy więc zastąpić nią kawę!
  • Latem ten napój nie tylko nas pobudzi, ale i orzeźwi

  Biała herbata skrywa jeszcze wiele sekretów. Chcesz je odkryć? Wejdź na www.herbata.info.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *