• Menu

  BHP licencji do wykonywania prac wysokościowych, co i jak.

  Prace wysokościowePrace wysokościowe należą do szczególnie niebezpiecznych, dlatego nie ma tutaj miejsca nawet na najmniejsze błędy i uchybienia w zakresie BHP.

  Wiele firm zatrudnia pracowników, którzy przechodzą specjalistyczne szkolenia z zakresu prac na wysokości w dostępie budowlanym lub prac na wysokości w dostępie linowym zakończonych uzyskaniem licencji.

  Uprawnienia do wykonywania prac na wysokości

  Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (późniejsze Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej) z 26.09.1997 roku reguluje prace na wysokości. Zgodnie z tym rozporządzeniem, osobami pracującymi na wysokości są pracownicy, którzy znajdują się minimum 1 m nad poziomem ziemi bądź podłogi. Takie osoby muszą posiadać aktualne badania oraz wykonywać swoje obowiązki w oparciu o przepisy BHP. Uprawnienia do wykonywania zawodu najczęściej wydawane są na 2-3 lata.

  Aby uzyskać uprawnienia do wykonywania prac na wysokości, należy pomyślnie przejść badania lekarskie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP, wymagane są badania okulistyczne i laryngologiczne.

  Kolejnym wymogiem do prac na dużych wysokościach jest przejście specjalistycznego szkolenia w jednostce uprawnionej do organizacji tego typu kursów. Szkolenia obejmują nie tylko techniki bezpiecznych prac, rodzaje zabezpieczeń (sposób korzystania, normy, które powinny spełniać) procedury bezpieczeństwa w realizacji projektów i inne zagadnienia z zakresu BHP pracy, ale także zajęcia z pierwszej pomocy (prowadzone najczęściej przez ratowników medycznych).

  Prace na wysokościach powinny być wykonywane pod ścisłym nadzorem kierownika BHP. W przypadku alpinizmu przemysłowego, ważne jest wyznaczenie tzw. osoby dołowej – jej zadaniem jest ewentualna pomoc członkom ekipy, która pracuje na wysokości.

  Szkolenia do prac w dostępie budowlanym

  Osoby pracujące na rusztowaniach, ruchomych podestach roboczych i drabinach powinny przejść odpowiednie szkolenia licencyjne w uprawnionej jednostce. Program szkoleń obejmuje sposoby organizacji pracy, techniki zabezpieczeń, organizację pracy, przepisy z zakresu szeroko pojętego BHP.

  Szkolenia do prac na wysokości w dostępie linowym

  Nieco inaczej wyglądają prace z zakresu alpinizmu przemysłowego, które wymagają od pracowników szkolenia alpinistycznego do prac na wysokości w dostępie linowym. Zajęcia pozwalają uzyskać licencję, a ich program obejmuje sposoby wykorzystania lin do asekuracji, pracy na zjeździe oraz do podchodzenia po linach lub trawersach linowych.

  Informacji udziel sklep: bhpsklep24.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie