• Menu

  Bezpieczne magazynowanie

  Bezpieczne magazynowanieBezpieczeństwo magazynowania towarów odgrywa kluczową rolę w hurtowniach, magazynach firmowych czy centrach dystrybucyjnych. Przestrzeganie właściwych zasad zapewnia bezpieczeństwo zarówno ludziom, jak i składowanym towarom.

  Dla zwiększenia wykorzystania powierzchni magazynowej najczęściej stosuje się wolnostojące regały bezpółkowe. Umożliwiają one składowanie paletowych jednostek ładunkowych, umieszczonych na paletach różnej wielkości. Ponieważ wysokość regałów może sięgać kilkunastu metrów, bezpieczeństwo magazynowania odgrywa w tym przypadku kluczową rolę.

  Firma magazyny24net specjalizująca się w wynajmie oraz sprzedaży hal magazynowych i produkcyjnych zaleca przede wszystkim przestrzeganie procedur, stałe monitorowanie ryzyka, a także stałą kontrolę stanu technicznego urządzeń przejezdnych i stacjonarnych.

  Jednym z problemów, z jakimi trzeba sobie poradzić, są kolizje wózków podnośnikowych. W tym przypadku o bezpieczeństwie w dużej mierze decydują predyspozycje psychiczne ludzi obsługujących maszyny. Jednak zastosowanie rygorystycznych reguł dotyczących poruszania się po obiekcie i stosowania sygnałów dźwiękowych lub świetlnych może znacznie obniżyć liczbę takich kolizji, choć nie da się ich całkowicie wyeliminować. W efekcie transport na terenie obiektu może powodować kolizje urządzeń przejezdnych ze stacjonarnymi. Takie zdarzenia powodują trwałe uszkodzenia elementów konstrukcyjnych regałów. Bezpieczeństwo magazynowania zmniejsza się, ponieważ może dojść do przekroczenia granicy plastyczności materiału, a w konsekwencji – do wypadku.

  Szkolenia i prewencja

  W celu uniknięcia sytuacji niebezpiecznych konieczne jest odpowiednie szkolenie pracowników. Nie dotyczy ono wyłącznie zasad poruszania się, lecz także postępowania w czasie zaistnienia incydentu. Ważne jest, by pracownik zgłaszał wszelkie przypadki zderzania się z regałem, słupem lub elementem konstrukcyjnym. Wówczas możliwe jest stałe monitorowanie stanu urządzeń stacjonarnych. Można więc zarządzić naprawę lub wymianę regału, gdy dojdzie do jego deformacji. Wszelkie takie odkształcenia świadczą o tym, że konstrukcja zbliża się do granicy plastyczności materiału i następny incydent może zakończyć się tragicznym wypadkiem.

  Obok stałego monitorowania urządzeń stałych trzeba dbać o stan techniczny urządzeń przejezdnych. Ich sprawność decyduje o bezpieczeństwie. Na przykład wycieki płynów i oleju mogą doprowadzić do niebezpiecznych poślizgów. Bezpieczeństwo magazynowania towarów wymaga podjęcia działań prewencyjnych, takich jak rozpoznanie ryzyka, określenie prawdopodobieństwa jego zaistnienia, planowanie środków zaradczych, wreszcie ich wdrażanie i monitorowanie.

  Przestrzeganie zasad i specyfikacji

  O bezpieczeństwo magazynowania towarów dbać należy już na etapie organizowania przestrzeni magazynowej. Istotne jest, by przy montażu regałów przestrzegać zaleceń producenta, a w trakcie ich użytkowania nie przekraczać maksymalnego obciążenia określonego w specyfikacji. Widoczne powinny być znaki ostrzegawcze i informacje dotyczące obciążenia, a w miejscach wskazanych trzeba umieścić siatki zabezpieczające i ogrodzenia. Dostawcy określają również liczbę i częstotliwość kontroli stanu technicznego swoich regałów. W trakcie takich kontroli możliwe jest ustalenie stopnia odkształcenia elementu, oznaczenie go jako uszkodzony i wymagający szczególnego monitorowania bądź dokonanie natychmiastowej wymiany.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie