• Menu

  Prof. Trenczek z EMAG: Wiemy, jak tworzyć innowacje

  Rozmowa z dyrektorem Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG – drem hab. inż. Stanisławem Trenczkiem, prof. nadzw. w Instytucie EMAG

  Słowa takie, jak „innowacja”, „innowacyjny”, czy nawet sam przedrostek „inno” są w ostatnim czasie mocno nadużywane. Co pan, jako Dyrektor Instytutu w którego nazwie to słowo również się pojawia, rozumie pod tym pojęciem.

  Rzeczywiście słowo „innowacja” stało się ostatnio niezwykle modne. Wyrażenie pochodzi od łacińskiego innovare i oznacza „tworzenie czegoś nowego”. W moim przekonaniu innowacja występuje wszędzie tam, gdzie pojawia się zmiana. Może to być zmiana produktowa, usługowa bądź procesowa. Ważne jest, że w wyniku zastosowania nowego rozwiązania będzie łatwiej, lepiej, bezpieczniej lub ekonomicznej, a optimum osiąga się, gdy występuje to wszystko razem.

  Nazwa Instytut Technik Innowacyjnych EMAG zobowiązuje nas do tego, by wszystkie prowadzone działania, badania naukowe i prace rozwojowe ukierunkowane były właśnie na innowacyjność. I tak się dzieje – we wszystkich opracowaniach wykorzystujemy najnowszą wiedzę, którą czasami też sami tworzymy, i najnowsze  technologie, czego rezultatem jest wiele unikatowych w skali kraju i świata rozwiązań. W ponad 40-letniej historii istnienia Instytutu opracowaliśmy i wdrożyliśmy naprawdę wiele pomysłów, których nikt wcześniej nie wymyślił. Wszystkie są efektem pracy i zaangażowania znakomitej kadry wybitnych naukowców – pragmatyków i praktyków oraz znakomitych fachowców z zaplecza inżynieryjno-technicznego.

  Pozostając w temacie innowacji. Zostali państwo uhonorowani tytułem „Rynkowy Lider innowacji”. Jakie było uzasadnienie kapituły? Jakie rozwiązania udało się ostatnio państwu stworzyć i przez kogo zostały wykorzystane?

  Na dorobek Instytutu składają się liczne nagrody i wyróżnienia, większość przyznano za innowacyjność właśnie. Między innymi w roku 2014 Instytut został uhonorowany nagrodą specjalną Marszałka Województwa Śląskiego w ramach Marki Innosilesia za wysoki poziom innowacyjności, zaś w ubiegłym roku uzyskaliśmy akredytację Ministerstwa Rozwoju jako Ośrodek Innowacji.

  Wracając jednak do tegorocznego tytułu „Rynkowy Lider innowacji”. Wyróżnienie to Instytut otrzymał po raz pierwszy i było ono zaskoczeniem. Podstawą przyznania nagrody były przede wszystkim dotychczasowe osiągnięcia teoretyczne i praktyczne. Do najważniejszych należą nowatorskie w skali światowej kompleksowe, różne systemy monitorowania – na przykład zagrożenia siarkowodorowego SMZS, parametrów bezpieczeństwa w rejonie ściany wydobywczej „X-man”, precyzji bombardowania i strzelania na poligonie lotniczym, podłoża gruntowego szlaków drogowych „Seismobile”. Są nimi także opracowane specjalnie na potrzeby organów nadzoru górniczego – cyfrowy rejestrator i analizator wstrząsów i wybuchów „Pantera” oraz górnicza „czarna skrzynka” znana pod nazwą Autonomiczny Zespół Rejestrująco-Pomiarowy AZRP. Każdy z tych systemów bazuje na skomplikowanych algorytmach, umożliwiających ocenę pozyskiwanych wyników i ich analizę.

  Kolejne przykłady wykorzystania informatyki stosowanej to: system zarządzania ciągłością działania i bezpieczeństwa informacji, Środowisko rozwojowe do konstruowania i wytwarzania oraz utrzymania produktów i systemów informatycznych  zgodnie z wymaganiami standardu ISO/IEC 15408 Common Criteria – CCMODE, czy też innowacyjny w skali światowej, multimedialny przewodnik po eksponowanych dziełach sztuki dla osób z dysfunkcjami słuchu i wzroku OPENArt – nominowany w ubiegłym roku do nagrody UNESCO i Króla Hamada Bin Isa Al. Khalifa, jako jeden z dwóch produktów z Polski.

  Rzeczywiście jest tych opracowań sporo. Czy może pan wskazać jedno rozwiązanie – to najważniejsze?

  Wszystkie opracowania są dla nas cenne. Staramy się je promować, głównie poprzez wdrożenia, ale również przez udział w konkursach. Choć opracowań powstało już wiele, nieustannie mamy apetyt na więcej. Dlatego to najważniejsze jest jeszcze przed nami.

  Rozmawiał Piotr Danilczuk

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *